top of page

מהירות טעינת האתר

מהירות האתר או ליתר דיוק מהירות טעינת האתר נמדד בשני פרמטרים.

הפרמטר הראשון הוא הזמן שלוקח עד שניתן לצפות באתר.

הפרמטר השני הוא הזמן שלוקח עד שאפשר לבצע פעולה כלשהיא באתר כמו למשל לגלול את האתר, ללחוץ על כפתור מסוים וכד'.


אלו שני פרמטרים שמודדים בעזרתם את מהירות טעינת האתר. כעת חשוב להבין מה החשיבות של מהירות טעינת האתר. ישנה טענה שגורסת כי מהירות טעינת האתר חשובה בעיקר עבור הדירוג שלו בגוגל, יש בכך משהו, אולם זה לא לגמרי מדויק.


ראשית יש מונח שנקרא Mobile First ואנשים הרבה פעמים מתבלבלים בין המשמעות של Mobile First לבין חשיבות מהירות טעינת האתר . Mobile First היא מדיניות של גוגל שנובעת מהעובדה שרוב האנשים גולשים כיום בנייד ולכן גוגל מתעדפת את האינדוקס של הניידים ע"פ הנייחים . כלומר גרסת הנייד של האתר תתאנדקס בעדיפות גבוהה יותר מהנייח. מכאן ניתן להבין שאין לכך קשר ישיר עם מהירות טעינת האתר.

מהירות טעינת האתר היא בעצם המהירות שבה האתר נטען הן בנייד והן בנייח (כל אחד לחוד) אולם היות וגם אנחנו מבינים שרוב האנשים גולשים בנייד נתייחס למהירות טעינת האתר בנייד בחשיבות גבוהה יותר.

בנוסף בנייד מאתגר יותר להגיע למהירויות גבוהות היות והמכשירים הניידים איטיים יותר ורשתות הסלולאר איטיות מהרשתות הביתיום במיוחד בימים אלו שלרובנו יש כבר סיבים אופטיים בבית ובמשרד.

כיום בשיטות העבודה של גוגל, החשיבות המירבית על המיקום של האתר בגוגל ניתנת לתכנים באתר. (יש הסבר מפורט יותר במאמר בנושא SEO ) כשמדובר על SEO גוגל מתייחס יותר לתוכן, ופחות למהירות.

אין הכוונה שגוגל כלל לא מתיחס למהירות הטעינה של האתר, אלא שהמשקל העיקרי נתן לתוכן ואילו למהירות יש תפקיד משני בכל הקשור ל SEO.


מהירות הטעינה של האתר משפיעה בעיקר על חוויית המשתמש. מכאן גם בגוגל מעוניינים לתת למבקרים באתר את חוויית המשתמש הטובה ביותר ולכן בעיני גוגל אתר שנטען מהר יותר מעניק למבקר בו חווית משתמש טובה יותר, ומכאן ההשפעה של מהירות טעינת האתר על הדירוג בגוגל. אולם כיום היות רשתות התקשורת מהירת בהרבה מבעבר, ויחד עם זאת התגובה של האדם לא השתנתה בהרבה. נוצר מצב שרוב האתרים כבר במילא, עולים במהירות סבירה ואף יותר מכך ולכן ההשפעה על חוויית המשתמש היא נמוכה יותר.

היות ואנחנו עוסקים באתרי וויקס חשוב להבהיר. ישנן טענות רבות שאתרי וויקס נטענים לאט, וש לא ניתן להגיע למהירויות גבוהות באתרי וויקס. אני רוצה להפריך את הנקודה הזאת. עד לפני מספר שנים זה היה די נכון, אולם כיום ניתן לראות מדידות שנעשו ע"ג אתרים אמיתיים ברשת ולא עם סימולטור כזה או אחר, שאתרי וויקס נטענים אפילו מהר יותר מפלטפורמות אחרות כגון וורדפרס או שופיפיי. כל זאת כמובן בהנחה שהאתר בנוי נכון (עובדה נכונה בכל אתר ללא קשר לפלטפורמה עליה הוא בנוי)
אילו כלים עומדים לרשותנו כדי למדוד את מהירות טעינת האתר? הכלי הראשון הוא למעשה בדיקה עצמית. אנחנו יכולים לגלוש לאתר שלנו באמצעות הנייד ובאמצעות הנייח. כשאנחנו גולשים בנייד, רצוי שלא נהיה מחוברים ל WIFI, אלא לרשת הסלולארית (3G, 4G, 5G) , ולראות איך בעצם האתר מגיב, כמה זמן לוקח לו להיטען, כמה זמן לוקח עד שאנחנו מצליחים לבצע פעולה כלשהיא באתר. שימו לב שמהירות הטעינה משתנה גם בין מכשירים. במכשירים חדישים יותר האתרים יטענו מהר יותר מכשירים חדישים פחות האתרים יטענו קצת יותר לאט. בנוסף ישנם כלים אינטרנטיים שבעזרתם ניתן לבדוק את מהירות הטעינה של האתר. אחד הכלים הוא הכלי של גוגל. הוא נקרא PageSpeed Insights . למרבה הפלא הוא אחד הכלים הפחות מדוייקים מבין הכלים שקיימים בשוק היות הוא מתבסס על שיטה סטטיסטית כלשהיא שלא נותנת דיוק מירבי.

כלי נוסף הוא GTmetix, שמהווה כלי יותר מדויק ויותר נוח הן מבחינה ויזואלית והם מבחינת הבנת הדו"ח. לאחר בדיקה של עשרות ואולי מאות אתרים המסקנה החד משמעית היא שאפשר להגיע למהירויות גבוהות גם באתרי וויקס ללא שום בעיה

אם נחזור לנקודת ההתיחסות של גוגל למהירות טעינת האתר, כאמור, גוגל נותן משקל רב יותר לתוכן שבאתר מאשר למהירות הטעינה שלו.


נקודה נוספת שגוגל מתייחס למהירות הטעינה של האתר הוא כאשר מדובר על פרסום ממומן. כשאנחנו עושים פרסום ממומן בגוגל למודעה שלנו יש פרמטר בשם "ציון איכות". ציון האיכות מושפע מהרבה פרמטרים שונים וביניהם גם מהירות טעינת האתר בנוסף לתוכן שנמצא בדף הנחיתה, איך הוא קשור לתכנים של המודעה עצמה וכן הלאה.


לסיכום: חשוב שהאתר יטען מהר, לא להזניח את הנקודה הזאת. לדאוג שהאתר שלכם נטען מהר וחווית המשתמש היא טובה ובמידה וקיימת בעיה כלשהי, אפשר וצריך לנתח את המקרה הספציפי ולהגיע למסקנה מה הם הגורמים לטעינה איטית של האתר, כמו למשל ריבוי של אלמנטים בדף, ריבוי קישורים, פונטים כבדים מדי, אפליקציות שיושבות על אותו הדף ועוד.

תרצו עזרה עם שיפור מהירות טעינת האתר שלכם? אנחנו כאן עבורכם

Comentários


רוצים להשאר מעודכנים? 
השאירו פרטים והיו הראשונים לקבל הדרכות וטיפים לבניית אתר ב WIX

תודה על הרשמתך

bottom of page